  5. D35BTL25H Double Taper lock Sprocket ...
D35BTL25H Double Taper lock Sprocket
  1. D35BTL25H Double Taper lock Sprocket
Product Item:HXPT-089
Model: 35B-2 Duplex Taper lock Sprocket
Material: C45, stainless steel, etc.
Surface treatment:Teeth hardened, Black oxide, Zinc plated, Electrophoresis etc
Package:Standard export case, individual package (neutral or colorbox) available.
D35BTL25H Double Taper lock Sprocket , sprocket taper lock bushing , sprocket double chain
Send InquiryLive chat
Description
D35TL25.1210 Sprocket
for 1210 Taper Bushing
No.35-2 ANSI Sprocket
25 Teeth
For #35 Double Strand Chain with
3/8 Inch Pitch
3/16 Inch Roller Width
0.200 Inch Roller Diameter
0.169 Inch Sprocket Tooth Width(B1)
0.561 Inch Width Accross Sprocket Teeth(B2)
3.194 Inch Outside Diameter (Approximate)
2.992 Inch Pitch Diameter
2.44 Inch Hub Diameter(C)
1 Inch Total Length Through Bore(L)
Related Products
ANSI 40A-1 26T Plate wheel  chain sprocket
Nitrile/ Rubber Glove machine sprocket
ANSI 35B-2 22T Double Chain  Sprocket
08B-1 Taper lock Sprocket
08B-1 Taper lock Sprocket
ANSI 35A-1 50T Plate wheels Sprocket
110 Tons High Speed Lamination Press High Speed Press Machines
Product Categories
  • ISO Sprocket
    • Stock Sprocket
    • Finished Bore Sprocket
    • ASA Sprocket
    • Taper lock Sprocket
    • Ball Bearing Idler Sprocket
    • 06B 08B 10B 12B 16B Stainless steel Sprocket
    • 06A-2 08A-2 10A-2 12A-2 16A-2 Double Platewheels For 2 Single Chain